Kuchnia

Wybór odpowiednich garnków do naszej kuchni nie jest sprawą oczywistą. Poza kwestią ekonomiczną pozostaje zagadnienie ich wpływu na nasze zdrowie. Od kilku lat WWF bije na alarm, że teflon to “azbest XXI wieku” i powinniśmy wyrzucić wszystkie teflonowe garnki i patelnie, które mają jakiekolwiek zarysowania. Kogo z nas jednak stać na ciągłe wymienianie utensyliów kuchennych? Szukaliśmy więc trwałej alternatywy, która nie zrujnuje naszej kieszeni i znaleźliśmy.

 

Garnek z powłoką kamienną odpowiedzią na potrzeby każdego kucharza

Garnki kamienne mogą kojarzyć nam się z ciężkimi, nieporęcznymi garncami, jednak nic podobnego. Większość z nich ma wagę porównywalną ze swoimi odpowiednikami z innych materiałów, jedynie modele z bardzo grubym dnem mogą być mniej poręczne. Dla fanów zdrowego gotowania istotna będzie ich powłoka – garnki z powłoką kamienną znane są ze swojej nieprzywierającej powierzchni. Możemy bez trudu gotować i smażyć w nich potrawy bez użycia tłuszczu. Powłoka non-stick przekłada się także na znaczną oszczędność czasu – nie będziemy musieli spędzać długich godzin na ich myciu i zeskrobywaniu spalonych potraw z dna.

 

Archaiczny? Ponadczasowy! Czyli garnek rzymski

Idealny do gotowania i pieczenia w piekarniku, garnek rzymski wypalany jest z naturalnej gliny. Odpowiednie używanie naczynia wymaga namoczenia go przed pieczeniem przez 15 minut w wodzie. W trakcie pieczenia woda, którą wcześniej nasiąknął garnek rzymski, paruje. Dzięki zastosowaniu pary wodnej nie musimy używać dodatkowo tłuszczu do pieczenia w piekarniku i mamy pewność, że potrawa się przylgnie do naczynia ani się nie przypali. Dzięki zastosowaniu gliny, z garnka nie przedostaną się do jedzenia żadne szkodliwe substancje. Musimy jedynie pamiętać, że garnek rzymski myjemy samą wodą, ewentualnie z użyciem sody oczyszczonej. Detergenty mogłyby zostać wchłonięte przez naczynie, a następnie wsiąknąć w potrawę przy kolejnym użyciu.

 

Wyjątkowo solidne – garnki marmurowe

Garnki marmurowe są nieco mało popularne na naszym rynku, a szkoda – znane są ze swojej wytrzymałości. Mimo tego, że są droższe i nieco cięższe niż inne garnki kamienne, możemy być pewni, że będą służyć nam naprawdę długie lata. W nich także przygotujemy potrawy bez użycia tłuszczu bądź przy użyciu niewielkiej ilości wody, dzięki czemu potrawa nie straci wszystkich witamin i minerałów, a smak będzie bardziej wyrazisty.

 

Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę wybierając garnki?

Oglądajmy dokładnie spody naszych przyszłych utensyliów – sprawdźmy, czy mają wystarczająco grube dno i nadają się do używania na naszej kuchence (szczególnie uczulamy właścicieli indukcji – garnki bez odpowiedniego dna nie będą z nią współpracować! Musimy szukać). Przyjrzyjmy się również atestom, które powinny zostać naniesione na dnie garnka. Odpowiedzmy sobie na pytanie – jak planujemy używać naszych garnków i co będziemy w nich gotować. Ma to znaczący wpływ na ostateczny wybór naczyń – przykładowo, modele z plastikowymi rączkami nie będą się nadawać do używania ich w piekarniku.

 

Zazwyczaj czytane