Kuchnia

Urządzając kuchnię, warto kierować się przede wszystkim tym, aby była ona praktyczna. Wybrane elementy powinny być połączeniem efektownego wyglądu, a także wysokiej funkcjonalności. Należy podkreślić, że nie musi być to kosztowne, wystarczy jedynie dobrze przemyśleć swój wybór.

Solidny zlewozmywak kuchenny może znacznie ułatwić życie. Ważne jest, aby jego czyszczenie było szybkie i bezproblemowe. Właśnie z tego powodu coraz więcej osób wybiera zlewozmywaki granitowe. Są one odporne na zmienne temperatury, zarysowania, a także inne uszkodzenia. Oczywiście wybór zlewu to jeszcze nie wszystko. Sporym problemem jest wybór odpowiedniej baterii - chromowana stal, czy granitowa? Z wyciąganą wylewką, czy bez? Przed udzieleniem odpowiedzi należy poznać wady i zalety wszystkich powyższych rozwiązań.

 

Bateria stalowa - najczęściej spotykana w polskich kuchniach

Bateria stalowe są najczęściej spotykane w polskich kuchniach. Są to modele niezwykle uniwersalne, które nie sprawiają większych problemów aranżacyjnych. To właśnie dlatego zdobyły one przychylność wielu osób. Baterie kuchenne chromowane pasują zarówno do zlewozmywaków stalowych, jak i granitowych. Mocno błyszcząca powierzchnia będzie kontrastować z matowym zlewem.

Warto również dodać, że baterie stylowe są również odporne na zniszczenia, czy też intensywne użytkowanie. Pasują do wielu różnych aranżacji wnętrz, co również jest dużą zaletą.

 

Bateria granitowa - elegancka i trwała

Baterie granitowe odznaczają się wyjątkową elegancją oraz trwałością. Podobnie jak modele ze stali, są odporne na zmiany temperatur, zarysowania, czy też uszkodzenia mechaniczne. W ostatnim czasie matowe baterie granitowe stały się prawdziwym hitem.

 

Przykładowa bateria granitowa (PRIMA 5000), pochodzenie: https://primagran.pl/baterie-kuchenne-i-akcesoria/baterie-kuchenne-granitowe-i-stalowe/baterie-granitowe/

 

Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że są bezproblemowe w czyszczeniu. Na ich powierzchni rzadko tworzą się nieestetyczne zacieki, czy też odbicia palców. Oznacza to, że wyglądają korzystnie, niezależnie od sytuacji. Można zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ zabrudzenia nie pojawią się tak szybko, jak w przypadku baterii chromowanej. To znakomite rozwiązanie dla osób, które cenią sobie najwyższy poziom komfortu.

Warto dodać, że baterie granitowe prezentują się niezwykle stylowo i dają wiele możliwości aranżacyjnych. Pasują zarówno do wnętrz klasycznych, jak i industrialnych i współczesnych. Występują one w kilku kolorach, więc z łatwością można wybrać model kompatybilny z pozostałymi elementami wnętrza.

 

Bateria z wyciąganą wylewką - przy dużych zlewozmywakach

Baterie wyposażone w wyciąganą wylewkę wykorzystywane są głównie w przypadku zlewozmywaków o dużych rozmiarach. Są one bardzo praktyczne, co ważne jest dla osób spędzających w kuchni dużo czasu. Jak wygląda taka bateria? Posiada wyciągany wąż zakończony ruchomą głowicą. To właśnie z niej wydobywa się woda. Taki model dostarcza większej swobody podczas przygotowywania posiłku, czy też mycia naczyń. Ponadto za pomocą długiego węża można dotrzeć do miejsc poza zlewem.

Baterie z wyciąganą wylewką występują w wersji stalowej oraz granitowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się modele granitowe - wiele osób twierdzi, że prezentują się one znacznie lepiej, ponieważ swoim designem w niczym nie przypominają baterii prysznicowej.

 

Jak dopasować baterię do zlewu?

Mogłoby się wydawać, że dopasowanie odpowiedniej baterii do posiadanego zlewu jest schematyczne. Stalowy zlew plus chromowana bateria. Zlew z granitu do granitowej baterii. Oczywiście takie połączenie wygląda dobrze, jednak nie jest jedyną możliwą opcją. Modne jest łączenie elementów wykonanych z różnych materiałów. Wygląda to niezwykle ciekawie, dzięki czemu tak podstawowe wyposażenie kuchenne może pełnić rolę dekoracji.

 

Większość osób posiada w domu zlewozmywak stalowy. Nie każdy chce wymienić go na inny model, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić drobne urozmaicenie. Warto wybrać baterię granitową, która nada nieprzeciętnego charakteru, a także unowocześni całe wnętrze. Plusem jest to, że jest to materiał wyjątkowo żywotny. A jeżeli Cię zainteresuje, za parę lat można dokupić także zlewozmywak granitowy.

Podobnie jest w przypadku zestawienia zlewu granitowego z baterią chromowaną. Nadaje to nonszalancji oraz niepowtarzalnego wyrazu.

Zazwyczaj czytane