Kuchnia

blat kuchenny

Blat jest używany w kuchni najczęściej. Wielokrotnie pojawiają się z nim problemy, bo przy zakupie zazwyczaj brane jest pod uwagę to, jak wygląda, a nie to jak długo posłuży. Zatem zanim dokona się jego wyboru warto zorientować się, co proponuje rynek, przy czym należy brać pod uwagę wiele aspektów.

Z czego jest wykonany, czy materiał jest dostatecznie odporny na uszkodzenia, czy można go odnawiać, co się może z nim stać podczas użytkowania, czy można dopasować jego wymiary do własnych potrzeb i oczywiście ważne jest to, by odpowiednio dopasować go do wystroju wnętrza kuchni. Najlepiej, jeśli blat będzie subtelnie wtapiał się w całość, dopasowując się zarówno kolorystycznie, jak i parametrami. Powinien współgrać ze stylem mebli, ich frontem, a także uchwytami.

Producenci blatów kuchennych mają ciekawe propozycje pozwalające zrealizować nawet najbardziej oryginalne pomysły aranżacyjne. Należy jednak pamiętać o tym, że wśród bogatej oferty każdy proponowany blat będzie miał wady i zalety.

  • Blaty kuchenne laminowane

Przede wszystkim mają niską cenę, ale nie tylko to jest ich wielkim atutem. Imitują one takie materiały jak drewno, kamień, czy metal w bogatej gamie kolorystycznej, dając wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych i w łatwy sposób można dopasować blat do konkretnego stylu kuchni. Blaty te są odporne na tłuszcz i przebarwienia. Nie ma żadnych problemów z ich czyszczeniem. Woda z płynem do mycia naczyń pozwala usunąć najróżniejsze zabrudzenia.
Zalety są imponujące, ale niestety są też wady. Materiał, z którego są wykonane nie jest odporny na wodę, dlatego trzeba uważać na to, by przy ich montowaniu odpowiednio uszczelnić łączenia i przerwy między blatami. Poza tym uszkodzenia mechaniczne o które łatwo, gdy na blacie laminowanym kroi się, czy stawia gorące naczynia sprawiają, że są możliwe zarysowania, których także nie można usunąć z danego fragmentu. Nie pozostaje nic innego, jak wymienić całość.

  • Blaty kuchenne drewniane

Idealnie wkomponują się w kuchnię w stylu drewnianym, lub w taką, która ma tylko drewniane dodatki. Zaletą jest to, że są wykonane z miękkiego materiału, dzięki czemu łatwo można przyciąć nawet najbardziej wymyślne kształty. Można go odnawiać za pomocą cyklinowania, czy lakierowania. Wadą jest to, że blat drewniany nie jest odporny na wysoka temperaturę. Należy używać podkładek pod gorące naczynia. Jeśli powierzchnia blatu nie jest dostatecznie zabezpieczona można go łatwo uszkodzić np. w czasie krojenia. Jeśli nie jest polakierowany, a pokryty tylko olejem, to można liczyć się z tym, że drewno po jakimś czasie ściemnieje.

  • Blat kuchenny z kamienia

Jest on jednym z najdroższych blatów kuchennych, ale tę wadę niwelują fantastyczne zalety. Blat kamienny nadaje niepowtarzalnego charakteru każdej kuchni. Biorąc pod uwagę to, że kamień jest materiałem, który pięknie komponuje się z innymi, to w rewelacyjny sposób można łączyć go z drewnem, szkłem, metalem, przy czym zostanie zachowana harmonia stylów. Blat kamienny jest idealny do kuchni. Nie widać na nim plam, łatwo się go czyści. Jest odporny na zarysowania, stłuczenia, na działanie wysokich temperatur. Nie wymaga specjalnych konserwacji. Jest to wspaniała inwestycja na lata, gdyż kamień zawsze jest modny i praktycznie się nie niszczy. Jego ponadczasowa uroda i ekskluzywny wygląd sprawia, że pasuje do wnętrz, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych.

  • Blat kuchenny szklany

Idealnie nadaje się do nowoczesnych wnętrz. Fantastycznie łączy się z kamieniem, blachą, drewnem. Możliwości aranżacyjnych jest wiele. Szkło do jego wykonania musi być bezpieczne i wytrzymałe, dlatego do blatów wykorzystuje się szkło zbrojone, hartowane, lub klejone. Rynek obfituje w różnego rodzaje tafle szklane. Można spotkać się zarówno ze szkłem matowym, połyskliwym, barwionym, czy przezroczystym. Przezroczysty blat szklany, to wspaniała sprawa, gdyż w fantazyjny sposób można zindywidualizować swoja kuchnię wkładając pod taflę szkła fotografię rodzinną, czy rysunki dzieci. Charakteryzują się one również wysoką trwałością i wytrzymałością. Są odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, nie wchłaniają tłuszczu i zapachów i w prosty sposób się je czyści. Wielką zaletą, której zazwyczaj nie mają inne blaty jest to, że blat szklany jest żaroodporny, więc bez przeszkód można na nich stawiać gorące garnki, czy inne rzeczy z wrzątkiem. Wadą z pewnością może być wysoka cena, a także to, że blaty tego typu montuje się spoinowo, więc widoczne są poszczególne łączenia.

Estetyczne aspekty metalu sprawiają, że blaty z niego wykonane stają się niezwykle popularne. Metal w kuchni jest idealnym rozwiązaniem, jeśli ktoś chce optycznie powiększyć to pomieszczenie, bowiem metal działa jak lustro. Ponadto metal fantastycznie komponuje się ze stalowymi urządzeniami AGD typu kuchenka, piekarnik, czy lodówka. Bardzo ładnie wygląda też w połączeniu np. ze szkłem, czy drewnem. Wysoki poziom estetyki i nieograniczone możliwości aranżacyjne, to jednak nie wszystko. Blat z metalu jest niepalny, łatwo utrzymać go w czystości, jest odporny na wilgoć.
Jego wadą jest to, że trudno jest mu nadać dowolny kształt i nie ma większych możliwości w zastosowaniu ciekawych pomysłów.

  • Blaty kuchenne z płytek ceramicznych

Charakteryzują się odpornością na wysoka temperaturę, oraz działanie środków chemicznych. Wielką wygodą jest to, że jeśli jedna płytka ulegnie zniszczeniu, to w łatwy sposób można ją wymienić. Jeśli chodzi o blaty z płytek ceramicznych, to można wykazać się swoją wielką kreatywnością, a pozwala na to ogromny wybór kształtów, wzorów i bogata kolorystyka. Ich wadą jest to, że płytki ceramiczne nie cieszą się długoletnią trwałością.
Jak widać wybór blatu, to nie taka prosta sprawa. Jest wiele materiałów, z których są wykonane i każdy z nich ma zarówno zalety, jak i wady. Funkcjonalność i praktyczność, to tym trzeba kierować się podczas zakupu. Nad względami estetycznymi można popracować a architekt, czy dekorator wnętrz z pewnością zaproponuje niezwykłe pomysł, który zamieni kuchnię w prawdziwą wizytówkę domu.

 

Zazwyczaj czytane