Łazienka

Na klimat łazienki składa się nie tylko zastosowana w niej ceramika, armatura i wykończenie ścian. Aranżację dopełnia odpowiednie umeblowanie. Na szczęście nie musimy wybierać pomiędzy użytecznością a estetyką, ponieważ oferowane obecnie na rynku meble łazienkowe spełniają obie te funkcje. Jak więc dobrać szafki czy regały do łazienki, aby z jednej strony podkreślić jej charakter, a z drugiej zachować praktyczną aranżację tego pomieszczenia?

 

 

Trendy w wyposażeniu łazienki pokazują, że meble i akcesoria tam użyte zaczynają przypominać te, które wykorzystujemy do aranżacji przestrzeni w pokojach. Dotyczy to zarówno gamy kolorystycznej, jak i materiałów, z których są zrobione. Celem takiego zabiegu jest nadanie pomieszczeniom większej przytulności i zbudowanie atmosfery relaksu i odprężenia.

Od czego zacząć aranżację łazienki?

Od dokładnych pomiarów pomieszczenia i dobrego rozplanowania przestrzeni. Aby zachować ergonomię w łazience i nie ryzykować kolizji sprzętów i mebli ze sobą, należy mieć na uwadze kilka zasad:

  • wolna przestrzeń przed sedesem i umywalką - na ok. 70 cm i więcej, i ok. 30 cm po ich bokach
  • odstęp na co najmniej 100 cm od kabiny prysznicowej i wanny
  • szafki wiszące nie nadają się nad wannę czy toaletę - korzystanie z nich może być niewygodne lub nawet niebezpieczne.

Oprócz rozmieszczenia sanitariatów, umywalki i wanny lub miejsca na prysznic, musimy dopasować jeszcze meble łazienkowe. Możemy wybierać wśród szafek wiszących, regałów czy szafek umywalkowych. Dzięki nim zachowamy porządek i użyteczność pomieszczenia. To, ile mebli pojawi się w łazience, zależy głównie od metrażu, jak również od liczby domowników. Im jest ich więcej, tym powinniśmy pomyśleć o pojemniejszych szafkach. W małych łazienkach należy postawić na sprytne rozwiązania, pomagające zaoszczędzić na przestrzeni, takich jak szafka podumywalkowa i meble podwieszane. W przestronnych łazienkach możemy zastosować meble stojące, bez obaw o zaburzenie funkcjonalności pomieszczenia.

Jakie materiały?

Podstawowym kryterium, na podstawie którego powinniśmy wybierać meble do łazienki jest ich trwałość. A tą zagwarantują materiały odporne na specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Zapewnienie ochrony przed wysoką temperaturą, wilgocią i wodą to podstawa, w przeciwnym razie ryzykujemy rozwarstwieniem się okleiny na brzegach mebli czy opuchnięciem blatów. Dobrej jakości meble łazienkowe są pokryte lakierem, a ich metalowe części odpowiednio zabezpieczone przed korozją i rdzewieniem.

Projektanci wyposażenia wnętrz coraz częściej skłaniają się ku wprowadzeniu drewna do łazienki. Materiał ten "ociepla" pomieszczenie i dodaje mu przytulności. Meble do łazienki wyprodukowane z drewna czy to egzotycznego, czy występującego w Polsce, muszą posiadać warstwę wodoodpornego lakieru. Innym tworzywem zastosowanym w meblach łazienkowych jest płyta MDF lub płyta wiórowa - tutaj również ważne jest, aby była ona pokryta warstwą lakieru lub laminatu, chroniącego przed wodą i ścieraniem. Natomiast meble wykonane z tworzywa sztucznego są najmniej popularne i częściej spotyka się je jako dodatkowe elementy urządzania łazienki. Podobnie jak szkło, występujące np. w formie witryn w szafkach.

Kolorystyka mebli łazienkowych

Mając już wybrany materiał i wymiary, możemy skupić się na dopasowaniu wyglądu mebli do stylu łazienki. Wybór na rynku jest tak wielki, że z łatwością dopasujemy szafki czy regały do charakteru pomieszczenia. W klasycznych wnętrzach sprawdzą się meble proste i białe, do łazienek utrzymanych w nowoczesnej stylistyce warto wprowadzić odważne kolory - intensywne odcienie czerwieni, turkusu, a nawet czerń. Przy doborze barw pamiętajmy jednak, by zachować pewien umiar, wprowadzając zbyt wiele kolorów narażamy się na efekt chaotycznie urządzonego wnętrza.
Odpowiednie dobranie mebli łazienkowych i sprzętu pozwoli na stworzenie pomieszczenia wpisującego się idealnie w nasze codzienne potrzeby. Połączenie funkcjonalności z estetyką wykończenia sprawi, że chętniej będziemy przebywać w pomieszczeniu i łatwiej będzie nam się odprężyć w łazience po całym dniu pracy i zajęć.
Po ofertę nowoczesnych i klasycznych mebli łazienkowych odsyłamy na stronę: http://www.fajnalazienka.com/pol_m_meble-lazienkowe-222.html.

Zazwyczaj czytane