Łazienka

Wybór stylistyki w jakiej utrzymana będzie łazienka wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale ma również istotny wpływ na czas, który trzeba będzie poświęcić na stworzenie wystroju wnętrza pomieszczenia. Styl klasyczny jest zdecydowanie bardziej czasochłonny, gdyż wymaga zajęcia się również wieloma drobnymi, dekoracyjnymi elementami wystroju wnętrza. Nowoczesny styl, który bywa bardziej minimalistyczny wymaga mniej czasu, by dobrać do łazienki poszczególne elementy wyposażenia, meble. Przy minimalizmie, który jest jednym ze stylów nowoczesnych ilość elementów, które stosuje się we wnętrzu jest szczególnie ograniczona.

Nowoczesna stylistyka?

Nowoczesne rozwiązania sprawdzają się, szczególnie w małych łazienkach. Z tego powodu są chętnie wybierane przez osoby, które korzystają z mieszkań, gdzie rzadko można liczyć na dużą przestrzeń użytkową łazienki. Atutami nowoczesności jest przede wszystkim wspomniany już minimalizm oraz prostota i funkcjonalność. W przestrzeni małej łazienki można zyskać sporo wolnej przestrzeni dzięki nowoczesnemu stylowi. Wyraźny podział na funkcjonalne strefy w nowoczesnej stylistyce łazienki pozwala również na wizualne powiększenie łazienki. Proste linie i kształty doskonale współgrają z nowoczesnym stylem. Do takiej łazienki można zastosować płytki ceramiczne o bardziej abstrakcyjnych motywach przewodnich. Płytki ceramiczne łatwo jest dobrać do utrzymanych w nowoczesnych barwach mebli czy armatury. Szeroki wybór utrzymanych w nowoczesnym stylu urządzeń do łazienki nie utrudnia dokonania wyboru zarówno ergonomicznego wyposażenia, jak też optymalnego jakościowo oraz cenowo.

Klasyczne wnętrza łazienki

Łazienka utrzymana w klasycznej stylistyce pozwala przede wszystkim stworzyć wnętrze bardziej przytulne. Taka stylistyce może doskonale sprawdzić się w salonie kąpielowym, jak też w łazience, która ma zapewnić nam większy komfort. Stonowane barwy są przytulne i w takiej łazience miło się przebywa.

Płytki łazienkowe do łazienki

Do jednych z bardziej popularnych materiałów wykończeniowych, które wykorzystywane są w aranżacji łazienek zaliczają się płytki ceramiczne. Podstawowym atutem tego materiału budowlanego jest to, że występuje on na rynku w bardzo szerokim asortymencie. W ten sposób można dopasować do własnych potrzeb zarówno cenę, trwałość materiału czy stylistykę. Płytki pozwalają bardzo często nadać łazience motyw przewodni. Gdy wybiera się płytki na pierwszym miejscu należy postawić ich właściwości. Tylko w ten sposób można dopasować płytki od wielkości pomieszczenia oraz wybrać takie, które są trwałe. Następna kwestia to dopasowanie płytek do stylu wnętrza oraz mebli łazienkowych. W klasycznym wnętrzu znacznie lepiej sprawdzą się płytki, które utrzymane są w stonowanych barwach oraz wzorach. W ten sposób można stworzyć przytulne wnętrze, które jest jednocześnie estetyczne. Do stworzenia przytulnej łazienki doskonale będą nadać się odcienie szarości czy różne barwy brązu. Do klasycznej aranżacji wnętrza doskonale mogą nadawać się materiały zaczerpnięte z natury, czyli marmury czy drewno.

Gdy nie ma się pomysłu na kolorystykę płytek, a jednocześnie chce się zastosować modne rozwiązanie zawsze można postawić na wiecznie popularną biel. Biały kolor jest w stanie doskonale sprawdzić się w nieco mniejszych pomieszczeniach, gdzie przy okazji można wybrać wzory oparte na wąskich prostokątach, co pozwala na wizualne powiększenie łazienki. W nowoczesnych wnętrzach można decydować się na większe kontrasty w zakresie kolorystyki płytek łazienkowych. Jeszcze innym rozwiązaniem stylistycznym jest wybranie płytek z motywem przewodnim. W klasycznych wnętrzach mogą to być motywy kwiatowe a w nowoczesnych bardziej abstrakcyjne, jak różne połączenia kół czy pasków. Do takich, abstrakcyjnych motywów na płytkach można łatwo wkomponować mającą nowoczesną formę armaturę łazienkową.

Moda na płytki rektyfikowane

Aktualnie bardzo modne stały się płytki rektyfikowane. Ich podstawowym atutem jest to, że producent zapewnia w ich przypadku standardowy rozmiar z dużą dokładnością. Takich cech nie mają inne rodzaje płytek ceramicznych. W ich przypadku krawędzie zwykłych płytek są zaokrąglone. Natomiast w płytkach rektyfikowanych krawędzie są ostre. Na taki rodzaje płytek decydują się przede wszystkim osoby, które postawiły na nowoczesny wystrój wnętrza łazienki. Stworzone z płytek rektyfikowanych płaszczyzny charakteryzują się większą jednolitością a dodatkowo same krawędzie bardziej się ze sobą stapiają. Płytki rektyfikowane są droższe w stosunku do standardowych modeli płytek ceramicznych, ale stylistyczne walory tych płytek są nie do przecenienia.

Co wybrać do łazienki, czyli wanna czy prysznic?

Wiele osób przy urządzaniu łazienki często staje przed dylematem czy wybrać wannę czy prysznic. Jest to z jednej strony problem związany z funkcjonalnością pomieszczenia, ale zdecydowanie się, na któreś z urządzeń wpływa również na komfort korzystania z pomieszczenia jak też na walory estetyczne. W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby, które posiadają dom z tak dużą łazienką, by nie musieć dokonywać wyboru, w której zmieści się zarówno wanna jak też kabina prysznicowa. Z reguły osoby, które mieszkają w mieszkaniach nie mają możliwość korzystania z tak dużych pomieszczeń łazienkowych. W takim przypadku konieczne jest wybranie urządzenia, które jest bardziej praktyczne dla użytkowników. Dokonanie zmiany z wanny na kabinę prysznicową zawsze można dokonać przy kolejnym remoncie, gdy dane rozwiązanie się nie sprawdziło. Obecnie remonty wykonywane są dużo częściej, co pozwala na realizowanie nawet drobniejszych zmian w wystroju wnętrza.

Dla kogo kabina?

Wybór kabin prysznicowych jest częstszy. Wynikać to może z faktu, że znacznie większą grupę kupujących stanowią osoby mieszkające w mieszkaniach, korzystające z mieszkań w starym budownictwie, czy kupujące domy, gdzie nie mają wpływu na projekt i wielkość poszczególnych pomieszczeń. Dla takich osób kabina prysznicowa bywa rozwiązaniem bardziej praktycznym. Nie można również nie brać pod uwagę, że wanna lub kabina wybierana jest także pod względem potrzeb użytkowników łazienki. Współcześnie coraz częściej ludzie żyją aktywnie. Mniejsza ilość czasu sprawia, że wanna traci na praktyczności. Wszelkie zabiegi higieniczne pod natryskami trwają znacznie dłużej.

Nie bez znaczenia są również koszty korzystania zarówno z pryszniców jak też wanien. Prysznic jest urządzeniem, które pozwala zminimalizować ilość zużywanej wody, co przekłada się na wielkość płaconych rachunków. Kabiny natryskowe to idealne rozwiązanie dla dzieci. Z tego powodu młode osoby, które planują założenie rodziny lub już posiadają dzieci również ze względów praktycznych decydują się na kabinę prysznicową.

Podobnie jest w przypadku osób starszych, dla których wychodzenie z wanny może sprawiać już problemy. Płytkie brodziki jakie można zastosować w kabinach prysznicowych sprawiają, że zarówno starsze osoby, jak też dzieci mają ułatwione z nich korzystanie. Gdy chcemy zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania kabin prysznicowych można natomiast decydować się na głębokie brodziki.

A kiedy wybrać wannę?

Wanna nadal jest popularnym urządzeniem, które wybierane jest przez osoby ceniące sobie większy komfort. Pozwala ona poczytać podczas kąpieli książkę czy wziąć masaż. Aktualnie osoby, które decydują się właśnie na zakup wanny wybierają właśnie nowocześniejsze rozwiązania na rynku jak wanny z hydromasażem, czy jacuzzi. Dla osób, które borykają się z problemem czy wybrać wannę czy kabinę prysznicową ciekawym pomysłem może być zdecydowanie się na kompromis, czyli postawienie na wanny z parawanami sawannowymi.

Jest to coraz częściej wybierane wyposażenie łazienek wśród osób decydujących się na wanny. Parawany kupuje się oddzielnie od wanny i można wybrać różne modele, jak uchylne czy składane. W małych łazienkach innym rozwiązaniem może być wybór zajmujących znacznie mniej wolnej przestrzeni wanien połączonych z kabinami.

Urządzenia takie pozwalają zachować komfort ich użytkowania. Ostateczny wybór czy lepsza będzie wanna, wanna z parawanem, brodzik, czy kabina prysznicowa zależy z jednej strony od wielkości pomieszczenia w jakim takie urządzenie ma być zamontowane, domowników i ich potrzeb.

W Łazience

Zazwyczaj czytane