Bezpieczeństwo i Automatyka

Ekologiczne budownictwo coraz śmielej wkracza na polski rynek. Jego myślą przewodnią jest oszczędność energii, której zużycie w domach pasywnych, w porównaniu do budynków tradycyjnych, jest wielokrotnie mniejsze. Stosowana inteligentna, programowalna automatyka, przyczynia się znacznie do zredukowania zapotrzebowania domu na energię, zarówno grzewczą w trakcie zimy, jak i chłodniczą w trakcie lata.

W modelu tradycyjnym ogrzewanie domu pochłania znaczną część energii, nie wspominając już o ogrzaniu wody, gotowaniu oraz pracy urządzeń elektrycznych. Dlatego też redukcja zużycia energii potrzebnej do zapewnienia komfortowych warunków przebywania dla mieszkańców, przyczynia się do znacznego zredukowania emisji dwutlenku węgla, co pozwala zmniejszyć niekorzystny wpływ na klimat globalny.

Dom pasywny jest tak skonstruowany by miał jak najniższe zapotrzebowanie na energię. Temperatura w takim budynku jest utrzymywana na komfortowym poziomie dzięki pasywnym źródłom ciepła. Wykorzystuje się do tego promieniowanie słoneczne, dogrzewanie powietrza wentylacyjnego, odzysk ciepła z wentylacji oraz zyski cieplne czyli ciepło wytwarzane przez urządzenie elektryczne i mieszkańców domu.

Przy czerpaniu energii grzewczej zimą m.in. z zewnątrz, ważne jest  usytuowanie domu i okien. Od strony południowej okna powinny być jak największe, aby światło słoneczne wpadało szerokim strumieniem do środka i ogrzewało dom. Dlatego też domy pasywne buduje się pod odpowiednim kierunkiem. Ważne by dom od strony południowej nie był zasłonięty innymi budynkami, czy drzewami.

Warto jednak pamiętać, że taki dom będzie zachowywał się zupełnie inaczej latem. Przyjemne ciepło zimą, latem zamieni się w nieznośny żar, dlatego też istotną kwestią będzie odpowiednie schłodzenie budynku. Często o tym zapominamy, dlatego w Polsce przegrzewanie domów, zwłaszcza tych o dobrej izolacyjności,  jest nadal problemem.

czytaj dalej na : http://portalautomatyki.pl/automatyka-budynkowa/1201306-automatyka-domowa

Zazwyczaj czytane