Wnętrza i Wykończenie

Przychodzi taki dzień, kiedy to nasza pociecha wychodzi z wieku dziecięcego i zaczyna wkraczać w wiek młodzieńczy. To szczególny czas, kiedy nie tylko swoim stylem ubierania chce zamanifestować światu swoje istnienie i podglądy, ale też odczuwa potrzebę ekspresji na innych polach. Aby umożliwić jej bądź jemu swobodę w wyrażaniu siebie, należy zadbać o zmiany w... pokoju. I nie tylko chodzi o zmianę takich elementów jak np. tapety ścienne czy farba. Pomieszczenie, w którym dorastał nastolatek lub nastolatka musi przejść dużą metamorfozę z pokoju dziecięcego w pokój młodzieżowy. O czym warto przy tym pamiętać?

Po pierwsze: ściany!

Jeszcze zanim na dobre wprowadzimy rewolucję w pomieszczeniu, należy zrobić szczegółowy wywiad z nastolatkiem i ustalić jego preferencje, a najlepiej zaangażować go do "przebudowy" pokoju. Uczestnicząc w procesie zmian swojego lokum, nasza latorośl poczuje się odpowiedzialna za swój pokój i zmiany w nim zachodzące oraz do pewnego momentu będzie miała szansę wprowadzać modyfikacje, jeśli jej oczekiwania nie pokryją się z rzeczywistością.

Gdy już zebraliśmy informacje o tym, jak nastolatek widzi swój przyszły pokój, należy jego wyobrażenia skonfrontować z rzeczywistością. Przeróbki zaczynamy od najważniejszej, czyli od ścian. Zastanówmy się, czy lepsza będzie farba czy wykorzystamy raczej tapety ścienne. W pierwszej opcji mamy mniejsze pole manewru, druga pozwala bardziej poszaleć. Możemy wybrać np. wśród okładzin imitujących cegłę i mur ozdobiony graffitti, przez abstrakcyjne motywy i geometryczne wzory, po tapety z napisami i grafikami przedstawiającymi znane miasta. Co ciekawe, tutaj możemy pobawić się nie tylko kolorystyką, ale również fakturą.

Do ozdobienia ścian w pokoju nastolatka lub nastolatki można użyć zamiast (lub oprócz) tapet ściennych także fototapety. Ogromny ich wybór na rynku sprawia, że z łatwością wybierzemy coś dla każdego, nawet najwybredniejszego młodego człowieka. Od motywów takich jak bohaterowie z komiksów, przez abstrakcje i motywy sportowe, po ujęcia miejsc: miast i przyrody. Najważniejsze, aby było oryginalnie, wyraziście i wystrój odzwierciadlał zainteresowania nastolatka.

Po drugie: meble

Łóżko i biurko to podstawa, ale pamiętajmy też o tym, aby w pokoju młodzieżowym znalazł się kącik do przyjmowania gości. Można go przekształcić z wcześniejszego kącika zabaw. Łóżko tak naprawdę pełni wiele funkcji dla nastolatka - tam odpoczywa, ale też oddaje się lekturom czy korzysta z tableta (lub laptopa), dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy.

Szafki to także ważny element aranżacji pokoju. Nastolatkowi przybywa gadżetów i przedmiotów, które musi gdzieś pomieścić, dlatego sprawdzą się duże szafy, regały na książki i drobiazgi oraz sprytne meble do przechowywania - im bardziej wielofunkcyjne, tym lepiej.

Dobierając meble, pamiętajmy, by współgrały one z motywem tapet ściennych, fototapety czy farby i razem tworzyły spójną stylistyczną całość.

Po trzecie: oświetlenie i dodatki

Lampy i żarówki - muszą przede wszystkim dawać odpowiednią ilość światła - tak przy miejscu pracy, jak i w strefie wypoczynkowej. Producenci oświetlenia oferują bogate rozwiązania, w tym lampy LED, a także możliwość własnej aranżacji świetlnej, zatem ten punkt nie będzie stanowił problemu.

Tym, co w dużej mierze decyduje o charakterze urządzonego pomieszczenia są zastosowane w nim dodatki. W pokoju młodzieżowym może to być wszystko - np. ramki ze zdjęciami, grafiki w antyramach, naklejki na ścianie, narzuta na łóżko i poduszki, maskotki, pufy, a także dekoracje hand made wykonane przez naszego nastolatka.

Urządzając pokój dla nastolatka, musimy mieć na uwadze przede wszystkim jego osobowość - to nasza dojrzewająca latorośl musi się dobrze czuć w swoim lokum. Nastolatek może wyrazić siebie poprzez nowoczesne i dopasowane do niego tapety ścienne lub fototapety, meble i dodatki, im bardziej fantazyjne, tym lepiej.

Wnętrza, Wystrój, Wykończenie

Efekty specjalne na ścianach

Ściany nie muszą być wyłącznie spokojnym tłem dla wystroju wnętrza. Mogą przykuwać wzrok ciekawą fakturą, żywym kolorem, modnym motywem. Nowoczesne te...

Rozświetlić wnętrze

Czasem architektonika mieszkania sprawia, że wpada do niego zbyt mało światła słonecznego. Dlatego przy aranżowaniu takiej przestrzeni warto pamiętać o pa...

Rolety - praktyczne ozdoby okienne

Rolety wewnętrzne są zarówno skutecznym, jak i modnym sposobem zasłaniania okien. Odpowiednio dobrane są funkcjonalne i zdobią wnętrze. Zatem chcąc do...