Wnętrza i Wykończenie

Przychodzi taki dzień, kiedy to nasza pociecha wychodzi z wieku dziecięcego i zaczyna wkraczać w wiek młodzieńczy. To szczególny czas, kiedy nie tylko swoim stylem ubierania chce zamanifestować światu swoje istnienie i podglądy, ale też odczuwa potrzebę ekspresji na innych polach. Aby umożliwić jej bądź jemu swobodę w wyrażaniu siebie, należy zadbać o zmiany w... pokoju. I nie tylko chodzi o zmianę takich elementów jak np. tapety ścienne czy farba. Pomieszczenie, w którym dorastał nastolatek lub nastolatka musi przejść dużą metamorfozę z pokoju dziecięcego w pokój młodzieżowy. O czym warto przy tym pamiętać?

Po pierwsze: ściany!

Jeszcze zanim na dobre wprowadzimy rewolucję w pomieszczeniu, należy zrobić szczegółowy wywiad z nastolatkiem i ustalić jego preferencje, a najlepiej zaangażować go do "przebudowy" pokoju. Uczestnicząc w procesie zmian swojego lokum, nasza latorośl poczuje się odpowiedzialna za swój pokój i zmiany w nim zachodzące oraz do pewnego momentu będzie miała szansę wprowadzać modyfikacje, jeśli jej oczekiwania nie pokryją się z rzeczywistością.

Gdy już zebraliśmy informacje o tym, jak nastolatek widzi swój przyszły pokój, należy jego wyobrażenia skonfrontować z rzeczywistością. Przeróbki zaczynamy od najważniejszej, czyli od ścian. Zastanówmy się, czy lepsza będzie farba czy wykorzystamy raczej tapety ścienne. W pierwszej opcji mamy mniejsze pole manewru, druga pozwala bardziej poszaleć. Możemy wybrać np. wśród okładzin imitujących cegłę i mur ozdobiony graffitti, przez abstrakcyjne motywy i geometryczne wzory, po tapety z napisami i grafikami przedstawiającymi znane miasta. Co ciekawe, tutaj możemy pobawić się nie tylko kolorystyką, ale również fakturą.

Do ozdobienia ścian w pokoju nastolatka lub nastolatki można użyć zamiast (lub oprócz) tapet ściennych także fototapety. Ogromny ich wybór na rynku sprawia, że z łatwością wybierzemy coś dla każdego, nawet najwybredniejszego młodego człowieka. Od motywów takich jak bohaterowie z komiksów, przez abstrakcje i motywy sportowe, po ujęcia miejsc: miast i przyrody. Najważniejsze, aby było oryginalnie, wyraziście i wystrój odzwierciadlał zainteresowania nastolatka.

Po drugie: meble

Łóżko i biurko to podstawa, ale pamiętajmy też o tym, aby w pokoju młodzieżowym znalazł się kącik do przyjmowania gości. Można go przekształcić z wcześniejszego kącika zabaw. Łóżko tak naprawdę pełni wiele funkcji dla nastolatka - tam odpoczywa, ale też oddaje się lekturom czy korzysta z tableta (lub laptopa), dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy.

Szafki to także ważny element aranżacji pokoju. Nastolatkowi przybywa gadżetów i przedmiotów, które musi gdzieś pomieścić, dlatego sprawdzą się duże szafy, regały na książki i drobiazgi oraz sprytne meble do przechowywania - im bardziej wielofunkcyjne, tym lepiej.

Dobierając meble, pamiętajmy, by współgrały one z motywem tapet ściennych, fototapety czy farby i razem tworzyły spójną stylistyczną całość.

Po trzecie: oświetlenie i dodatki

Lampy i żarówki - muszą przede wszystkim dawać odpowiednią ilość światła - tak przy miejscu pracy, jak i w strefie wypoczynkowej. Producenci oświetlenia oferują bogate rozwiązania, w tym lampy LED, a także możliwość własnej aranżacji świetlnej, zatem ten punkt nie będzie stanowił problemu.

Tym, co w dużej mierze decyduje o charakterze urządzonego pomieszczenia są zastosowane w nim dodatki. W pokoju młodzieżowym może to być wszystko - np. ramki ze zdjęciami, grafiki w antyramach, naklejki na ścianie, narzuta na łóżko i poduszki, maskotki, pufy, a także dekoracje hand made wykonane przez naszego nastolatka.

Urządzając pokój dla nastolatka, musimy mieć na uwadze przede wszystkim jego osobowość - to nasza dojrzewająca latorośl musi się dobrze czuć w swoim lokum. Nastolatek może wyrazić siebie poprzez nowoczesne i dopasowane do niego tapety ścienne lub fototapety, meble i dodatki, im bardziej fantazyjne, tym lepiej.