Wnętrza i Wykończenie

Dzięki umiejętnemu wkomponowaniu schodów w zabudowę danego pomieszczenia, wnętrze mieszkania lub domu zyskuje na atrakcyjności wizualnej i funkcjonalności użytkowej. Dobrze dobrane schody zwiększają wygodę przemieszczania się pomiędzy różnymi poziomami mieszkania/domu, pasują do ogólnego wystroju wnętrza, podkreślając jego główne atuty i jednocześnie stwarzają dodatkową przestrzeń, którą można w ciekawy sposób zagospodarować.

Ta trzecia opcja udostępniania jest chociażby przez schody drewniane zabudowane – pod tego typu schodami można urządzić niewielki schowek na wiele podręcznych przedmiotów, na które zwykle brakuje miejsce na przedpokoju lub w domowej łazience.

Przemyśl wszystkie możliwości

Szukając schodów dopasowanych do charakteru konkretnego pomieszczenia, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie kwestie jak: ilość dostępnego miejsca, rodzaj materiałów zastosowanych do produkcji schodów czy ich kształt. W niewielkich holach nasz wybór jest zwykle mocno ograniczony. W takich pomieszczeniach najczęściej sprawdzają się schody zabiegowe lub kręte. Oczywiście mogą to być zarówno schody drewniane, jak i schody metalowe z dodatkiem elementów drewnianych lub szkła. W klasycznych wnętrzach lepszą opcją będzie jednak wybór schodów drewnianych, które lepiej komponują się z bardziej tradycyjnym sposobem wykończenia pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych. Jeśli wnętrze mieszkania/domu jest bardziej nowoczesne, wtedy można zdecydować się na schody o konstrukcji metalowej ze stopniami drewnianymi, metalowymi lub szklanymi. W pomieszczeniach większych, gdzie wielkość holu nie narzuca nam wyraźnych ograniczeń względem wyboru kształtu czy szerokości schodów, z powodzeniem zdecydować możemy się na montaż schodów prostych lub schodów prostych z jednym zabiegiem. Mogą to być klasyczne schody drewniane, schody o konstrukcji metalowej lub schody betonowe, wykończone innymi rodzajami materiałów – drewnem, szkłem czy kamieniem.

Zachowaj spójny styl w całym domu

Wybór konkretnego typu schodów powinien uwzględniać nie tylko wspomniane wcześniej kwestie czysto technicznej tj. ilość dostępnego miejsca, czy kształt schodów, ale także kwestie natury czysto estetycznej. W tym przypadku wybierać możemy pomiędzy schodami o konstrukcji ażurowej, z prześwitami pomiędzy każdym stopniem, a schodami drewnianymi czy betonowymi o konstrukcji litej. Schody zabudowane sprawdzą się lepiej w dużych i widnych pomieszczeniach, ponieważ ze swej natury są dość ciężkie i mogą nieco przytłaczać. W mniejszych pomieszczeniach lepiej decydować się na schody o konstrukcji ażurowej, które wydają się zdecydowanie lżejsze, nie przytłaczają i nie dominują wnętrza, w którym je zainstalowano.

Wykończenie, Wystrój i Wnętrze domu

Zazwyczaj czytane