Różne, Porady

W ostatnim czasie bardzo często daje nam znać zanieczyszczenie powietrza. Ktoś mógłby powiedzieć, że to żadna nowość. To prawda, jednak w ostatnich kilku latach zanieczyszczenie powietrza szczególnie w dużych miastach stało się bardzo uciążliwe. Szczególnie narażone na jego wpływ są dzieci, osoby starsze, a także alergicy oraz astmatycy.

W sytuacji, gdy normy są znacznie przekroczone zaleca się jak najkrótsze przebywanie na zewnątrz szczególnie osobom starszym oraz dzieciom. Czy znaczy, że w wewnątrz domu nie jesteśmy wystawieni na wpływ zanieczyszczonego powietrza? Niestety nie. Powietrze znajdujące się w pomieszczeniach to przecież to samo powietrze, które znajduje się na zewnątrz i nawet jeśli zamknięte są okna, instalacja wentylacyjna musi wprowadzać powietrze do pomieszczeń, aby zapobiegać np. koncentracji tlenku węgla.

Nasuwa się pytanie jak sobie radzić w takich warunkach i jak ograniczyć wpływ zanieczyszczonego powietrza chociaż w naszym domu?

Aby odpowiedzieć na te pytania warto przyjrzeć się czym właściwie jest smog i co tak bardzo zanieczyszcza powietrze.

Zanieczyszczenia odgrywające największą rolę to pyły zawieszone PM10 i PM2. 5. PM10 to frakcja pyłów o wielkości cząstek do 10 mikrometrów: w jej skład wchodzą związki organiczne i nieorganiczne. Wśród tych związków znajdują się związki takie jak benzopiren, benzen, furany, dioksyny, oraz metale ciężkie. Pył zawieszony przenika do płuc, ale się w nich nie akumuluje. Natomiast PM2, 5 to pył w którego skład wchodzą związki o wielkości cząstek do 2, 5 mikrometrów. Są to związki organiczne i nieorganiczne. Przenika on do płuc i akumuluje się w nich, mogąc powodować wiele ciężkich chorób z rakiem płuc włącznie.
Śledząc wyniki badań z różnych miast nasuwa się wniosek, że najczęściej przekraczane są normy dla cząstek PM10. Jako, że są one większe i cięższe – łatwiej osiadają i nie są tak lotne jak PM2, 5.

Aby ograniczyć ilość pyłów w powietrzu domowym warto stosować urządzenia filtrujące powietrze, jednak jest to jednorazowy wydatek.
Możemy także stosować sposoby domowe, co prawda nie możemy liczyć na to, że w ten sposób usuniemy całkowicie zanieczyszczenia, jednak z pewnością ograniczy to ilość fruwających w powietrzu domowym cząstek.

Rodzajem mechanicznego filtru mogą być gęsto tkane firanki, które często pierzemy. Ten trik jest pomocny przy alergii na pyłki traw, więc warto wprowadzić ten zwyczaj w domu, także w wypadku smogu. Jeśli dysponujemy w domu moskitierą warto w miarę możliwości pozostawiać ją całorocznie i przecierać ją co kilka tygodni ściereczką nasączoną roztworem wody z detergentem i sody oczyszczonej. Warto pokusić się również o założenie w kratkach wentylacyjnych filtrów z węgla aktywowanego, takich jak np. w okapie kuchennym.

Powinniśmy pamiętać, że pomimo zanieczyszczenia, wietrzenie pomieszczeń jest niezbędne. Z całą pewnością firanka czy zasłony nie są w stanie przefiltrować powietrza. Dlatego niezbędne jest częste odkurzanie podłóg, dywanów, powierzchni tapicerowanych oraz mebli. Najlepiej to robić odkurzaczem wyposażonym w filtry hepa (ang. High Efficiency Particulate Air filter). Ważne jest również częste (codzienne) zmywanie powierzchni domowych na mokro używając do tego celu roztworu wody z detergentem. Warto również dodać do roztworu sody oczyszczonej (ok. łyżeczki na 1 litr). Należy też zadbać o nawilżanie powietrza używając nawilżaczy elektronicznych lub wieszając na kaloryferach zwilżone wodą ręczniki.

Dodatkowym sojusznikiem w walce z zanieczyszczeniem powietrza są rośliny doniczkowe (np. skrzydłokwiat, zielistek, wężownica, palma kencja - to rośliny, które bardzo dobrze filtrują powietrze). Rośliny produkują w procesie fotosyntezy cukry, a niezbędny jest im do tego dwutlenek węgla który pochłaniają z powietrza. W procesie fotosyntezy produktem ubocznym jest tlen, który wydalają do atmosfery. Jak pokazują badania naukowców z NASA I ALCA, rośliny doniczkowe oraz bakterie glebowe żyjące w glebie w doniczce mają zdolność asymilowania oraz metabolizowania także niektórych związków zanieczyszczających powietrze. Oprócz tego rośliny doniczkowe nawilżają powietrze w domu, należy jednak pamiętać o regularnym usuwaniu pyłu osiadającego na liściach, przecierając liście wilgotną ściereczką. Rośliny doniczkowe znakomicie wpływają na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne, warto się więc nimi otaczać.

Inne źródła zanieczyszczeń powietrza w domu:

Źródła zanieczyszczenia powietrza w wewnątrz domu (źródło: eea.europa.eu)

Warto wiedzieć, Porady

Na pierwszy rzut oka - Czyli wejście do domu

Mówi się, że książki nie ocenia się po okładce, jednak wiadomo, że w życiu jest nieco inaczej. To, co widzimy z ...

Jak oszczędzać na wodzie

Jednym z kosztów, które ponosimy podczas całego miesiąca jest zużycie wody. Możesz się zdziwić, ale w tym temacie masz wiele mo...

Jak wybrać zmywarkę? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu zmywarki?

Dla wielu zmywarka to urządzenie, bez którego nie wyobrażają sobie funkcjonowania. To nie tylko oszczędność czasu, ale i wody. Jednak sa...