Różne, Porady

Dom z trawnikiem

Zima to całkiem dobry moment, aby przygotować się do prac ogrodowych, które czekają na zakochanych w swoich ogródkach działkowiczów wiosnę. Oczywiście – merytorycznie i koncepcyjnie, bo przecież nie wyjdziesz teraz i nie zaczniesz kopać ogródka, siać lub kosić trawy albo sadzić drzewek czy kwiatów. Gleba teraz „śpi” i regeneruje się.

Za to w marketach ogrodniczych zalega sprzęt do pielęgnacji ogrodu, który zapewne teraz nie jest jeszcze w takich cenach, jak za kilka miesięcy, gdy klienci będą w pośpiechu szukać odpowiedniej kosiarki do trawy, pilarki do cięcia żywopłotu czy innych potrzebnych sprzętów. Teraz jest właśnie ten moment, że można prace z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować, wybierając również świadomie i na spokojnie sprzęt, który będzie do tego potrzebny. Jedną z częstszych czynności wykonywanych od wiosny do jesieni w ogrodzie jest koszenie trawy. Wydaje się ono być łatwą czynnością, ale jeśli chcemy, żeby nasz trawnik efektownie się prezentował, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Pierwsze wiosenne ciecie trawy

Trawie po zimie trzeba pozwolić, aby urosła do wysokości 10 centymetrów. Jednocześnie koszenie powinno odbywać się do pewnej bezpiecznej wysokości, żeby trawa nie utraciła składników mineralnych. Nieodpowiednio przycięcie trawnika, powoduje uszkodzenie samych roślin, a tego byśmy nie chcieli. Długość źdźbła trawy powinna oscylować pomiędzy 4 a 8 centymetrami. Generalnie, warto kierować się zasadą, by nie skracać trawy o więcej, niż 1/3 jej długości. Jeszcze jeden aspekt trzeba wziąć pod uwagę - pierwsze koszenie murawy powinno się odbywać już po ustaniu przymrozków, bo przycięta trawa na pewno to „odchoruje”, a my w ten sposób mimowolnie stopując jej wzrost, osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego.

Wybór kosiarki zależy od wielkości terenu

Na małych powierzchniach najlepiej sprawdzi się urządzenie o szerokości roboczej 30–42 cm. Dla terenów o średniej wielkości 42–53 cm. Do koszenia większej powierzchni murawy najlepiej się zaopatrzyć w kosiarkę o szerokości powyżej 53 cm. Na naprawdę dużych przestrzeniach idealnie sprawdzają się ridery oraz traktory ogrodowe. Porównuje się, że skoszenie 1000 m² trawnika, wiąże się z przejściem około 3 km, zatem warto zaopatrzyć się w sprzęt posiadający własny napęd. Można wtedy kosić trawę bez szczególnego wysiłku.

O czym warto pamiętać przy koszeniu trawy?

Przed planowanym zabiegiem koszenia, należy sprawdzić zbliżające się warunki pogodowe. W przypadku kiedy trawa jest wilgotna, zalecane jest zmniejszenie prędkości kosiarki, żeby uniknąć gromadzenia się trawy na jej elementach. Konwencjonalne kosiarki, które są zwykle prowadzone przez użytkownika, mają noże rotacyjne. Pokrycie ich podczas koszenia znaczną ilością skoszonej trawy może doprowadzić do zatrzymania, a nawet całkowitej awarię silnika. Przy pracy tego rodzaju maszynami należy poruszać się po kole – zaczynając od zewnętrznej krawędzi okręgu, następnie spiralnie zbliżając się do środka.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że cięcie trawnika poniżej 30 mm jest niebezpieczne dla użytkownika. Do kosiarki może bowiem przedostać się kamień lub żwir i uszkodzić, albo operatora kosiarki albo kogoś stojąco obok. Ponadto niskie koszenie sprawia, że trawa zaczyna wyglądać nieestetycznie, ma kłopoty z równym odrastaniem, jest postrzępiona. Może dojść do wyszarpania z podłoża masy korzeniowej i obniżenia odporność trawy w dłuższym okresie.

Dla uzyskania efektu ozdobnych pasów, kosiarkę trzeba prowadzić na zmianę w dół i w górę trawnika. łuki należy pokonywać łagodnie, unikając odciskania opon. Przy zbliżaniu się do zakrętów, konieczne jest zmniejszenie prędkości, jednak nie hamując w sposób gwałtowny, tylko zmieniając kierunki jazdy przy kolejnym koszeniu, aby nie powtarzać tej samej trasy koszenia. Wygląd trawnika zyska ładny wygląd, ponieważ źdźbła trawy będą sprężyście ustawione do góry.

Dokładnie zagrabioną po koszeniu trawę można kompostować. Trzeba pamiętać jednak o bardzo ważnej kwestii, żeby zapewnić dostęp powietrza do składowanego na pryzmie pokosu. Sposobem na to jest przekładanie kolejnych warstw trawy na przemian słomą i gałęziami. Wówczas wytworzą się naturalne puste przestrzenie pomiędzy poszczególnymi składnikami i powietrze będzie mogło swobodnie przepływać. Taki kompost będzie świetnym ekologicznym nawozem do warzywnego ogródka.

Jak konserwować sprzęt d o koszenia trawy?

Zaleca się, choć nie wszyscy się do tej zasady stosują - po zakończonej pracy zawsze umyć kosiarkę. Zapobiega to nie tylko korozji urządzenia pod wpływem pozostałości trawy, wody i gleby, ale też namnażaniu się różnych bakterii i drobnoustrojów. Dostępne są takie modele kosiarek, które posiadają już funkcję podłączenia przewodu z wodą. To zdecydowanie ułatwia czyszczenie urządzenia tnącego. Dobrze o tym wiedzieć i tę zasadę stosować, bo korzyści z zadowalającej i długiej eksploatacji sprzętu są nie do przecenienia. To proste - wystarczy doprowadzić wąż, uruchomić dopływ wody wodę, włączyć silnik i gotowe. Wykonanie takiego zabiegu jest ważne po każdym koszeniu, ale po ostatnim w sezonie - w szczególności.

Polecamy kosiarki Husqvarna – dlaczego?

To jedne z lepiej radzących sobie sprzętów w ogrodzie przy koszeniu trawy. Produkty Husqvarna są wysokiej klasy urządzeniami, przeznaczonymi do pielęgnacji terenów zieleni przez cały rok. Produkty Husqvarny są cenione przez użytkowników od wielu lat, a nawet wieków, bo firma została założona w Szwecji, bagatela – w 1689 roku. Wysoką jakość wykonania, ale też łatwość obsługi i oczywiste bezpieczeństwo użytkowania – to największe atuty produktów, które wypuszcza na rynek. Dodajmy, że mimo, że są to urządzenia mechaniczne, to cechuje je wysoka bezawaryjność. W Polsce działa oddział Husqvarna Poland, który zarządza sprzedażą i serwisem sprzętu na terenie Polski, poprzez sieć około 400 dealerów. W naszym kraju, w 2011 roku firma otworzyła fabrykę kosiarek w Mielcu.

W ofercie Husqvarny znaleźć można szeroki wybór kosiarek do trawy i różnych metod koszenia. Niektóre z modeli są bardzo szybkie i zwrotne, bo wyposażone zostały w napęd na wszystkie koła. Wszystkie urządzenia do cięcia trawy tego producenta mają jednoczęściowy, kuty zespół tnący, co oznacza brak elementów spawanych. Zapewnia to tzw. sztywność skrętną, która umożliwia stabilną pracę przy koszeniu murawy.

Któż nie chciałby, żeby jego trawnik wyglądał wyjątkowo i budził podziw wśród sąsiadów. Jednym z kroków na drodze do idealnego trawnika, jest odpowiednia wysokość trawy. Szybka i łatwa regulacja kosiarki Husqvarna pozwala precyzyjnie ustawić ją na pożądaną wysokość. Do sterowania urządzeniem tnącym służy specjalna dźwignia. Dzięki unikalnemu rozwiązaniu AFTech w kosiarkach Husqvarny, urządzenie tnące, ostrze i obudowa zapewniają optymalny przepływ powietrza w procesie koszenia. To z kolei pozwala uzyskać powtarzalne efekty we wszystkich trybach koszenia. Podczas zbierania trawy, pomaga to również napełnić zbiornik do poziomu, który jest optymalny.Więcej informacji na temat kosiarek do trawy można znaleźć na stronie producenta.

Dla zapalonych działkowców, ogrodników, ale też po prostu pasjonatów swojego domu i najbliższego otoczenia, sezon ogrodniczy zaczyna się już zimą. Bo wiedza oraz zakup czy rewitalizacja sprzętu do koszenia to złożona akcja, którą warto rozłożyć na kilka miesięcy.