Różne, Porady

Gdy przychodzi okres jesienno-zimowy wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zmniejszyć rachunki za ogrzewanie domu. Z treści tego artykułu poznasz kilka wskazówek, których zastosowanie może doprowadzić Cię do osiągnięcia tego celu.

 • Jeżeli Twoje okna nie są szczelne zastanów się na ich wymianom. Możliwe, że w tej chwili nie stać Cię na taki wydatek, dlatego zajmij się chociaż ich uszczelnieniem i wymień stare uszczelki na nowe. Przez nieuszczelnione okna ucieka naprawdę dużo ciepła. Niestety, chcąc utrzymać temperaturę pomieszczenia na określonym poziomie w takiej sytuacji musisz wydać więcej pieniędzy na ogrzewanie domu.
  Jeżeli w Twoim domu masz kilka stref ogrzewania, zmniejsz jego intensywność w pomieszczeniach, gdzie mniej przebywasz. Możesz również rozważyć włożenie energooszczędnych urządzeń do pomieszczeń, gdzie spędzasz najwięcej czasu.
 • Możliwe, że Twój grzejnik nie ma wokół siebie otwartej przestrzeni i jest zastawiony meblami. W takiej sytuacji wytworzone ciepło nie jest w pełni wykorzystane. Aby zmienić ten stan rzeczy musisz zrobić w Twoim domu przemeblowanie. Dzięki temu wytworzona energia nie będzie blokowana i rozprzestrzeni się po całym mieszkaniu.
 • Zapraszaj często do mieszkania Twoich znajomych. W celach rozrywkowych możesz zaproponować im gry ruchowe typu Twister W ten sposób Twoi przyjaciele będą dodatkowym dostarczycielem ciepła pochodzącym z ich ciał : )
 • Zainstaluj termostat z programatorem. Dzięki temu zmniejszy się temperatura, gdy Ty jesteś poza domem lub śpisz
 • Zajmij się przeczyszczeniem komina. Dzięki temu zwiększysz bezpieczeństwo i zmniejszysz zużycie energii. Przez lata w kominie może osadzić się sadza lub pojawić korozja, co w efekcie może skończyć się nieprawidłową pracą komina. Sprawdź jego przepustowość. Jeżeli nie potrafisz tego zrobić zaproś kominiarza.
 • Wykorzystaj wentylatory przy suficie. Powodują one rozprzestrzenianie się ciepłego powietrza po całym mieszkaniu. Włączając wentylator sprawiasz, że powietrze krąży po całym domu. W ten sposób wykorzystasz zasoby ciepłego powietrza, które zebrało się przy suficie.
 • Rozważ czy nie warto uszczelnić drzwi od pokoju, w którym mało przebywasz. Wstrzymaj się z tym, gdy w pomieszczeniu znajdują się rury, które mogą pęknąć pod wpływem obniżonej temperatury powietrza.
 • Co do termostatu nie musi być ustawiony na najwyższy poziom. Wystarczy, że będzie ustawiony na dwójkę lub trójkę. Częsty błąd to podkręcenie termostatu na maksymalny poziom, a następnie otwieranie okien.
 • Jeżeli płacisz duże rachunki za ogrzewanie zastanów się czy nie warto zainwestować swoich pieniędzy w nowy piec węglowy. Ogrzewanie gazowe lub elektryczne jest zazwyczaj znacznie droższe. Dodatkowo nowy piec pobiera zazwyczaj mniej energii, niż stary. Aby piec nie potrzebował pobierania dodatkowej mocy utrzymuj go i rury w należytej czystości.

Jak zaoszczędzić nawet do 40% na ogrzewaniu domu? – Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Najpopularniejszym systemem wentylacyjnym w domach była wentylacja grawitacyjna - naturalna i o ile sprawdzała się w dawnych czasach, w starych budynkach, tak teraz jest to najgorszy wybór z możliwych. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Obecne materiały budowlane, z których powstają domy, oraz materiały którymi się je ociepla, są tak szczelne, że zanieczyszczone powietrze nie ma szans wydostać się z budynku i co za tym idzie - świeże powietrze również do niego nie dociera. Dobrą wiadomością jest na pewno fakt, że szczelny budynek oznacza mniejsze straty ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie, ale oszczędzając na jednym, płacimy za coś innego podwójnie. Niewielka ilość tlenu dostarczanego do szczelnego domu ma wpływ na ludzkie zdrowie i złe samopoczucie. Zła wentylacja stwarza bardzo dobre warunki dla rozwoju pleśni i grzybów, a to z kolei prowadzi do najróżniejszych chorób i alergii. Ponadto zła wymiana powietrza oznacza powolną śmierć dla domu, niszczy go od środka. Co można zrobić, by zapobiec takiej sytuacji? Jeśli w budynku nie ma odpowiedniego przepływu powietrza, to należy wspomóc wentylację naturalną za pomocą choćby nawiewników powietrza, albo zainwestować w innowacyjne rozwiązanie, jakim jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Czym jest taki system i jak on działa?
Jest to wentylacja nawiewno-wywiewna, działająca za pomocą wentylatorów, która wymusza cyrkulację powietrza. Urządzenia mechaniczne zapewniają odpowiedni jego przepływ. Za pomocą wentylatorów następuje wymiana zużytego i zanieczyszczonego powietrza na świeże. Taki system wentylacyjny nie jest w żaden sposób uzależniony od warunków pogodowych i jest rewelacyjnym rozwiązaniem dla typowego domu jednorodzinnego. Bardzo dobrą wiadomością jest również fakt, że oprócz tego, iż jest to system najbardziej efektywny z możliwych, to w dodatku ekologiczny i oszczędny.

Na czym polegają oszczędności w tym przypadku?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa za pomocą wentylatorów, ale niezwykle ważną rolę odgrywa też rekuperator, który jest odpowiedzialny za odzysk ciepła ze zużytego powietrza. Ciepło jest przekazywane czystemu, świeżemu powietrzu napływającemu z zewnątrz. To innowacyjne rozwiązanie jest w stanie odzyskać nawet do 95% ciepła, które przy działaniu wentylacji grawitacyjnej przepadłoby bezpowrotnie i co ważne- dałoby się to zauważyć również we własnym portfelu. Rekuperator gwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie, nawet o 40%. Zwrot nakładów za rekuperację następuje najszybciej, gdy mowa o domach, które mają bardzo wysokie koszty eksploatacyjne, ale system ten polecany jest także domkom, gdzie koszty eksploatacyjne są mniejsze. System ten jest opłacalny w każdym przypadku i koszty zawsze się zwracają. Tyle, jeśli mowa o finansach, które w obecnych czasach są niezwykle ważne, ale cenniejsze, niż pieniądze jest ludzkie zdrowie i o tym nie można zapominać. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem gwarantuje niższe rachunki za ogrzewanie, ale przede wszystkim nie ma problemów z wilgocią, grzybami, chorobami, alergiami. Poza tym system skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, parę wodną, kurz, substancje chemiczne wydzielane przez niektóre materiały budowlane. Inwestując w taki rodzaj wentylacji ma się gwarancję tego, że unika się ogromnych kłopotów zdrowotnych i z biegiem lat nie doprowadzi się domu do ruiny.

Warto wiedzieć, Porady

Jak wybrać siewnik do warzyw?

Precyzja. To jedna z najważniejszych cech, które muszą posiadać dobre siewniki do warzyw. Od precyzji wysiewu zależy wielkość przyszłych plonów. Si...

Pogodynka, kalendarz i czasomierz w jednym

Wielu osobom na dźwięk słowa zegar przed oczami staje charakterystyczna okrągła tarcza, 12 cyfr na jej br...

Kartony różnych rozmiarów. Do czego się je wykorzystuje?

Kartony, czyli tekturowe pudełka są nieodłącznym elementem przechowywania, transportu, wysyłki oraz przeprowadzek. Dzięki różnym formatom i wielkościom umożliwiają bezpieczne zap...