Kuchnia

Każda osoba, która zwiedzała tradycyjne szwedzkie domy, zwróciła uwagę na tradycyjny sposób urządzenia kuchni, stoły i krzesła, blaty a także typowe dekoracje. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że taki sposób organizacji pokoju nazywany jest stylem gustawiańskim.

Styl gustawiańskim jest wzornictwem, które pojawiło się w Szwecji w XVIII wieku, gdy państwem rządził król Gustaw III. W zasadzie taki styl wystroju pomieszczeń także jest charakterystyczny dla Danii i Norwegii, gdzie do tej pory wiele rodzin urządza swoje kuchnie zgodnie z założeniami tego stylu. Bez wątpienia, styl gustawiański spodoba się osobom, które doceniają naturalne materiały i tradycyjne wzornictwo.

Gama kolorystyczna kuchni gustawiańskiej

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na paletę kolorów, stosowanych w takich kuchniach. Do takich pokojów bardzo typowe są jasne odcienia brązu, niebieskiego oraz miętowego. W kuchni gustawiańskiej nie da si znaleźć ciemnych lub zbyt jaskrawych elementów, tu panują tylko spokojne i naturalne kolory.

Stół i krzesła do kuchni gustawiańskiej zazwyczaj są białe albo jasno kremowe. W takich samych kolorach wybierane są szafki. Zasłonki, typowe do kuchni gustawiańskiej zazwyczaj są jednokolorowe, czasami mają na sobie wzór kratki. W takich kuchniach bardzo popularne jest malowanie drewnianych podług na biało, w taki sposób, żeby widoczna pozostawała tekstura drewna. Tak samo farbowane mogą być szafki, blaty, stoły i krzesła.

Materiały w kuchniach gustawiańskich

Jak łatwo można się domyślić, styl gustawiański, jak i każdy styl tradycyjny, nie pozwala na zastosowanie żadnych materiałów sztucznych. Wszystkie meble w takiej kuchni powinny być wykonane z całego drewna, podłoga, jak już było to wspominane wcześniej, też jest drewniana.

Wszystkie tkaniny, które są wybierane do kuchni gustawiańskiej również powinny być naturalne. Najczęściej w takim pomieszczeniu można znaleźć zasłonki, ręczniki oraz obrusy na stoły, wykonane ze lnu lub bawełny.

Dekoracje w stylu gustawiańskim

Kuchnie skandynawskie, nawiązujące do stylu z XVIII wieku, preferują proste kształty. Szafki, blaty, stoły i krzesła drewniane najczęściej mają prostokątne wykończenie i nie są zdobione żadnymi dodatkami. Jednak, czasami można spotkać minimalne rzeźbienia na powierzchni szafek. Uchwyty szafek i szufladek tradycyjnie są wykonane z metalu.

Popularne w takich kuchniach są również bufety o przeszklonych drzwiczkach, w których umieszczane są rozmaite elementy dekoracyjne. Najbardziej powszechnym rodzajem ozdoby są szklane butelki kolorowe. Oczywiście, można tu także spotkać inne ciekawe przedmioty, takie jak metalowe naczynia, świeczniki, koszyki wiklinowe, niebieską porcelanę oraz dużo białych doniczek z kwiatami.

Istotną rolą w takich kuchniach odgrywa nasilone oświetlenie. Ponieważ państwa skandynawskie cechują się surowymi zimami, dlatego współczesne mieszkania, urządzone zgodnie ze stylem gustawiańskim, mają dużo źródeł światła elektrycznego. Szczególnie popularne są żyrandole z elementami z białego szkła matowego, pod którymi lokowane są stoły drewniane.

W tradycyjnych kuchniach gustawiańskich oczywiście były piece, na których właśnie przyrządzało się wszystkie potrawy. Takie piece były zdobione biało-niebieską płytką dekoracyjną, która z powodzeniem stosowana jest w dzisiejszych czasach. Oczywiście, w mieszkaniach ciężko jest odzwierciedlić takie piece, ale można zastosować typowe płytki do zdobienia kuchni. Oczywiście, osoby, które mają własny dom, mogą spróbować stworzyć u siebie takie tradycyjne miejsce do gotowania.

Styl skandynawski w dzisiejszych czasach

Oczywiście, jak i każdy trend mody, styl gustawiański przeżył pewne zmiany. Dlatego w dzisiejszym wzornictwie skandynawskim zrezygnowano z większości ozdób, wybierając bardziej minimalistyczne rozwiązania. Nadal jednak popularne są jasne meble oraz niebieska gama kolorystyczna a także krzesła i stoły drewniane. Pojawił się jednak nowy ciekawy element ozdobny. Dzisiaj w kuchniach skandynawskich popularne jest wyklejanie jednej ściany ciekawymi kolorowymi tapetami. Czasami zamiast ściany jako element kolorowy stosowane są jaskrawe drzwi.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Stolpluskrzesla.pl, specjalizującym się w sprzedaży stołów i krzeseł do jadalni i salonu.

Zazwyczaj czytane