Łazienka

Obecnie wybór grzejnika łazienkowego nie należy do najprostszych. Wynika to głównie z tego, iż rynek oferuje wiele interesujących produktów o bardzo dobrej jakości. Czym zatem należy się kierować podczas zakupu, aby był jak najbardziej trafiony? Od czego zacząć jeśli jest się zupełnym laikiem w tej kwestii?

Na pewno warto doradzić się specjalistów, ale warto też samodzielnie poszukać trochę informacji na ten temat. Wszak remont łazienki czy zakup grzejników to inwestycja na co najmniej kilka lat.

Najbardziej popularne rodzaje grzejników łazienkowych

Grzejniki członowe, które wyrabiane były z żeliwa lub aluminium powoli odchodzą w niepamięć i czasy świetności zdają się mieć za sobą. Na pewno każdy z nas kojarzy, ich klasyczną, żeberkową formę. Obecnie wciąż produkowane są modele żeberkowe, tyle że producenci postawili na odświeżenie formy oraz zwrócili uwagę nie tylko na funkcjonalność grzejników, ale także na ich design. Sprawdzają się one bardzo dobrze w różnych pomieszczeniach domowych, takich jak kuchnie czy salony i sypialnie, ale niekoniecznie w łazienkach.

Podobnie wygląda kwestia grzejników płytowych, chociaż one mimo wszystko częściej znajdują zastosowanie w łazienkach. Wynika to z tego, że producenci do niektórych modeli grzejników posiadających formę pionowych płyt dodali uchwyt na ręcznik. Należy też wspomnieć o niewątpliwej zalecie tych kaloryferów jaką jest swobodna regulacja temperatury. Kolejnym ich atutem na pewno są ich dekoracyjne walory. Wiele z nich dzięki interesującym formom wspaniale komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami, tworząc świetne aranżacje. Mankamentem może być jednak ich wysoka cena oraz to, iż producenci traktują je trochę jako interesujący dodatek do swojej podstawowej oferty a co za tym idzie nie zawsze znajdziecie je dostępne na sklepowej półce i trzeba będzie się za nimi nieco szerzej rozejrzeć.

Zazwyczaj modele kaloryferów łazienkowych posiadają wieszaki lub dodatkowe uchwyty pozwalające na powieszenie mokrych ręczników, które dzięki temu szybko wysychają a my po kolejnym wyjściu z kąpieli czy spod prysznica możemy otulić się i wytrzeć ciepłym ręcznikiem.

Największą popularnością na rynku grzejników łazienkowych bezsprzecznie cieszą się kaloryfery drabinkowe. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, zazwyczaj posiadają one dwa pionowe kolektory, czyli rurki mające za zadanie dostarczać ciepło. Z kolektorami połączone są poprzeczne rurki, które idealnie nadają się do tego, aby suszyć na nich ręczniki czy ścierki. W związku z tym, iż tak zwane drabinki łazienkowe są wydajne i w porównaniu chociażby z grzejnikami panelowymi są zdecydowanie tańszym zakupem cieszą się bardzo dużym powodzeniem na rynku. Dzięki temu ich wybór jest naprawdę duży, zarówno jeśli chodzi o wymiary, jak i kolory, a także o rozmieszczenie rurek.

Kolejna rzecz jaką mogą się między sobą różnić grzejniki łazienkowe to rodzaje przyłączy. Jest to istotne zwłaszcza, gdy posiadacie gotową instalację i chcecie do niej dobrać kaloryfer. Dlatego zanim kupicie podobający się Wam model grzejnika, sprawdźcie czy jego przyłącze jest od dołu, pośrodku czy z boku i czy jest kompatybilny z Waszą instalacją. Jeśli nie to radzimy wznowić poszukiwania. Inaczej jest, gdy instalacja dopiero powstaje, z tym że już na etapie kupowania grzejnika powinniście podjąć decyzję warunkującą kształt instalacji.
Innym czynnikiem kategoryzującym kaloryfery jest źródło, z którego pochodzi ich ciepło. Mogą one być kaloryferami wodnymi, podłączonymi do centralnego ogrzewania lub do miejskiej sieci ciepłowniczej. Mogą być zasilane elektrycznie.

Warto pamiętać o tym, iż wiele modeli posiada na wyposażeniu grzałkę elektryczną, dzięki czemu można je sklasyfikować jako wodno-elektryczne. Są one podłączone do sieci wodnej, ale gdy skończy się sezon grzewczy, dzięki grzałce elektrycznej, świetnie nadadzą się do podgrzania temperatury w łazience w chłodniejsze wieczory a także pomogą w szybszym wysuszeniu ręczników po kąpieli. Istnieje możliwość podłączenia takiej grzałki do prawie każdego kaloryfera łazienkowego, ważne aby kontakt znajdował się w miarę blisko, zarówno dla Waszej wygody jak i dla bezpieczeństwa. Na rynku dostępne są również grzejniki stricte elektryczne, który nie wymagają podpięcia do sieci centralnego ogrzewania.

Funkcjonalność czy wygląd miły dla oka?

Najlepiej jeśli grzejnik będzie łączył te dwie opcje. W związku z tym, iż rynek gwarantuje dostęp do bardzo wielu produktów naprawdę dobrej jakości, godzących ze sobą funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem, decyzja dotycząca wyboru grzejnika łazienkowego może być trudna. Dostępne są naprawdę ciekawe rozwiązania stanowiące nie lada gratkę dla miłośników upiększania swoich domów i mieszkań. Znajdziecie grzejniki w formie ścianki działowej, którą zamontujecie prostopadle do ściany, zaś między nią a ścianą możecie umocować półki - na przykład na ręczniki. Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie grzejnika za lustrem bądź stworzenie z niego lustrzanej ramy. Dzięki temu pozbędziecie się raz na zawsze zaparowanych luster.

Na co warto zwrócić uwagę?

Suszenie na grzejniku wilgotnego ręcznika a regularne suszenie na nim mokrego prania to duża różnica. Jeśli chcecie, aby Wasz kaloryfer w dobrej kondycji towarzyszył Wam dłużej, niż kilka sezonów, to warto o tym pamiętać. Inaczej będzie on Was straszył popękaną emalią przy każdej wizycie w łazience, a tego nie chcecie, prawda? Jeśli jednak bardzo zależy Wam na suszeniu odzieży właśnie na łazienkowym kaloryferze zdecydujcie się na te wykonane z mosiądzu, pamiętajcie jednak, że zapłacicie za nie zdecydowanie więcej.

Liczby mają znaczenie...

Podczas wyboru grzejnika łazienkowego trzeba sprawdzić również jaką moc posiada. Jeśli nie jesteście specjalistami od aparatury grzewczej dopytajcie w sklepie. Najważniejsze abyście znali wymiary swojej łazienki oraz wzięli pod uwagę umiejscowienie w kontekście całego budynku. Weźcie pod uwagę również to czy posiada ona okna i ich liczbę. Istotne jest też to czy dom jest ocieplony. Gdy już zbierzecie w całość te ustalenia, łatwiej będzie wybrać grzejnik, który optymalnie sprawdzi się w Waszej łazience.

iterma.pl

Zazwyczaj czytane