Łazienka

Na klimat łazienki składa się nie tylko zastosowana w niej ceramika, armatura i wykończenie ścian. Aranżację dopełnia odpowiednie umeblowanie. Na szczęście nie musimy wybierać pomiędzy użytecznością a estetyką, ponieważ oferowane obecnie na rynku meble łazienkowe spełniają obie te funkcje. Jak więc dobrać szafki czy regały do łazienki, aby z jednej strony podkreślić jej charakter, a z drugiej zachować praktyczną aranżację tego pomieszczenia?

Trendy w wyposażeniu łazienki pokazują, że meble i akcesoria tam użyte zaczynają przypominać te, które wykorzystujemy do aranżacji przestrzeni w pokojach. Dotyczy to zarówno gamy kolorystycznej, jak i materiałów, z których są zrobione. Celem takiego zabiegu jest nadanie pomieszczeniom większej przytulności i zbudowanie atmosfery relaksu i odprężenia.

Od czego zacząć aranżację łazienki?

Od dokładnych pomiarów pomieszczenia i dobrego rozplanowania przestrzeni. Aby zachować ergonomię w łazience i nie ryzykować kolizji sprzętów i mebli ze sobą, należy mieć na uwadze kilka zasad:

  • wolna przestrzeń przed sedesem i umywalką - na ok. 70 cm i więcej, i ok. 30 cm po ich bokach
  • odstęp na co najmniej 100 cm od kabiny prysznicowej i wanny
  • szafki wiszące nie nadają się nad wannę czy toaletę - korzystanie z nich może być niewygodne lub nawet niebezpieczne.

Oprócz rozmieszczenia sanitariatów, umywalki i wanny lub miejsca na prysznic, musimy dopasować jeszcze meble łazienkowe. Możemy wybierać wśród szafek wiszących, regałów czy szafek umywalkowych. Dzięki nim zachowamy porządek i użyteczność pomieszczenia. To, ile mebli pojawi się w łazience, zależy głównie od metrażu, jak również od liczby domowników. Im jest ich więcej, tym powinniśmy pomyśleć o pojemniejszych szafkach. W małych łazienkach należy postawić na sprytne rozwiązania, pomagające zaoszczędzić na przestrzeni, takich jak szafka podumywalkowa i meble podwieszane. W przestronnych łazienkach możemy zastosować meble stojące, bez obaw o zaburzenie funkcjonalności pomieszczenia.

Jakie materiały?

Podstawowym kryterium, na podstawie którego powinniśmy wybierać meble do łazienki jest ich trwałość. A tą zagwarantują materiały odporne na specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Zapewnienie ochrony przed wysoką temperaturą, wilgocią i wodą to podstawa, w przeciwnym razie ryzykujemy rozwarstwieniem się okleiny na brzegach mebli czy opuchnięciem blatów. Dobrej jakości meble łazienkowe są pokryte lakierem, a ich metalowe części odpowiednio zabezpieczone przed korozją i rdzewieniem.

Projektanci wyposażenia wnętrz coraz częściej skłaniają się ku wprowadzeniu drewna do łazienki. Materiał ten "ociepla" pomieszczenie i dodaje mu przytulności. Meble do łazienki wyprodukowane z drewna czy to egzotycznego, czy występującego w Polsce, muszą posiadać warstwę wodoodpornego lakieru. Innym tworzywem zastosowanym w meblach łazienkowych jest płyta MDF lub płyta wiórowa - tutaj również ważne jest, aby była ona pokryta warstwą lakieru lub laminatu, chroniącego przed wodą i ścieraniem. Natomiast meble wykonane z tworzywa sztucznego są najmniej popularne i częściej spotyka się je jako dodatkowe elementy urządzania łazienki. Podobnie jak szkło, występujące np. w formie witryn w szafkach.

Kolorystyka mebli łazienkowych

Mając już wybrany materiał i wymiary, możemy skupić się na dopasowaniu wyglądu mebli do stylu łazienki. Wybór na rynku jest tak wielki, że z łatwością dopasujemy szafki czy regały do charakteru pomieszczenia. W klasycznych wnętrzach sprawdzą się meble proste i białe, do łazienek utrzymanych w nowoczesnej stylistyce warto wprowadzić odważne kolory - intensywne odcienie czerwieni, turkusu, a nawet czerń. Przy doborze barw pamiętajmy jednak, by zachować pewien umiar, wprowadzając zbyt wiele kolorów narażamy się na efekt chaotycznie urządzonego wnętrza.
Odpowiednie dobranie mebli łazienkowych i sprzętu pozwoli na stworzenie pomieszczenia wpisującego się idealnie w nasze codzienne potrzeby. Połączenie funkcjonalności z estetyką wykończenia sprawi, że chętniej będziemy przebywać w pomieszczeniu i łatwiej będzie nam się odprężyć w łazience po całym dniu pracy i zajęć.
Po ofertę nowoczesnych i klasycznych mebli łazienkowych odsyłamy na stronę: http://www.fajnalazienka.com/pol_m_meble-lazienkowe-222.html.

Łazienka

Klasycznie czy nowocześnie w łazience?

Wybór stylistyki w jakiej utrzymana będzie łazienka wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale ma również istotny wpływ na czas, kt...

Jak optycznie powiększyć łazienkę

Jak sprawić, aby łazienka wydawała się większa? Mała łazienka jest zmorą praktycznie każdego blokowego mieszkania. Nie można wygodnie z niej korzystać, an...

Idealna łazienka

Łazienka w domu to pomieszczenia, które oddaje jego charakter, a także mówi o klasie jego wystroju. W większości ceramika oraz me...