Budowa domu

Płyty zbudowane z warstwy gipsu powleczonego kartonem są od dziesiątek lat stosowane w budownictwie. Dziś na rynku dostępne są płyty o bardzo różnych parametrach oraz możliwościach zastosowania. W tym artykule dowiesz się jak powstają, z czego są zbudowane oraz gdzie można je wykorzystać.

Jak powstaje płyta karton- gips?

Głównym składnikiem płyt jest oczywiście gips. Aby zapewnić odpowiednie parametry techniczne płyty do produkcji używa się surowca o wysokim stopniu czystości. W pierwszej kolejności jest on rozdrabniany i zależnie od rodzaju płyty mogą być dodawane do niego różnego rodzaju substancje wzbogacające. Następnie gips dokładnie mieszany jest z wodą w odpowiednich proporcjach. Tak przygotowana masa wylewa się na warstwę kartonu i powlekana jest z drugiej strony kolejną warstwą kartonu. Jego rodzaj i kolor zależą od typu płyty. Następnie płyty przycinane są na określony rozmiar i suszone. Ostatnim etapem jest umieszczenie odpowiednich oznakowań na gotowym produkcie np. płyty ognioodporne mają czerwone napisy wskazujące na określoną klasę reakcji na ogień.

Rodzaje płyt

Płyty gipsowe są dostępne w wielu wariantach. Podstawowe zbudowane są z warstwy gipsu powleczonej kartonem. Wodoodporne są dodatkowo zaimpregnowane, a dodatek włókien z drzewa bukowego zwiększa twardość płyt. Są też płyty z perforacją, które zapewniają poprawę warunków akustycznych z pomieszczeniu. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie producenta np. Siniat.

Główne typy zastosowań płyt g-k

Płyty karton gips są dziś dostępne w bardzo wielu różnych rodzajach. Dzięki temu możliwości ich zastosowania są bardzo szerokie. Płyty montuje się przede wszystkim wewnątrz budynków jako okładziny ścian oraz sufity podwieszane. Ponadto można je wykorzystać do tworzenia zabudowy poddasza, obudowy kominka, czy do podziału pomieszczenia na mniejsze poprzez ściankę działową. Niektóre płyty o dużej odporności na działanie wilgoci można stosować także na zewnątrz budynków np. jako podbitka dachowa. Warto wiedzieć, że najlepsze efekty można uzyskać stosując całe systemy suchej zabudowy pochodzące od jednego producenta np. Siniat https://www.siniat.pl/pl-PL

Zazwyczaj czytane