Budowa domu

grafika: archeton.pl

W Polsce za tradycyjne uważa się domy murowane i w tej technologii powstaje zdecydowana większość budynków. Trwałość kojarzy się Polakom głównie z betonem, kamieniem, cegłą i tzw. mokrymi technologiami łączenia elementów konstrukcyjnych. Ale to nie prawda, że popularne za oceanem domy drewniane,  głównie szkieletowe, są nietrwałe. Wybudowanie domu szkieletowego ma wiele plusów.  Najważniejsze zalety domów drewnianych podsumowali eksperci Archeton.pl.

Prostsza i krótsza budowa

Popularne w Polsce domy murowane buduje się nawet rok, a w przypadku systemu gospodarczego - dłużej. Projekty domów drewnianych (http://www.archeton.pl/gotowe-projekty-domow-z-drewna) można zrealizować już w około 3-4 miesiące. Czas budowy jest krótszy, zwłaszcza w technologii szkieletu prefabrykowanego, ponieważ  polega ona jedynie na montażu gotowych elementów, które łączy się na wkręty i metalowe łączniki. Na krótszy czas budowy ma wpływ także brak długich przerw technologicznych.

Budowanie o każdej porze roku

Istnieje jeszcze jeden powód, przez który domy murowane buduje się nawet 3 razy dłużej niż domy drewniane. Projekty domów drewnianych można realizować o każdej porze roku. Tego typu budynki, po wykonaniu fundamentu, nie wymagają żadnych tzw. prac mokrych, czyli betonowania i murowania. Dzięki temu można budować nawet w zimie i to przy minusowej temperaturze. To inwestor wraz z ekipą zarządzają budową, a nie ona nimi, jak to często bywa  w przypadku technologii tradycyjnej.

Niższe koszty

Każda prosta, krótka budowa jest tańsza. Budowa domu szkieletowego jest jeszcze tańsza. Domy z drewna są lekkie, dlatego nie potrzebują tak ciężkich fundamentów i innych wzmocnień konstrukcji. To z kolei obniża koszty zakupu i transportu materiałów oraz budowy, które generują. Dzięki temu projekty domów szkieletowych można zrealizować taniej w porównaniu do tradycyjnych domów murowanych.

Naturalna izolacja cieplna

Drewno jest unikatowym materiałem budowlanym, który łączy w sobie funkcję konstrukcyjną i izolacyjną. Jest jednocześnie wytrzymałe mechanicznie  i ciepłe. Wszystkie nośne belki, słupy, wieńce tworzą bezpieczne ramy dla przestrzeni mieszkalnej nie generując przy tym  mostków cieplnych, tak, jak to się dzieje w przypadku żelbetowych elementów w tradycyjnych technologiach. O wiele łatwiej zapanować nad ucieczką ciepła z domu i kosztami jego ogrzewania.

Przyjazny mikroklimat

Domy drewniane mają też zdolność do samoregulacji panującej w nich wilgotności. Dzięki temu jest w nich obecny przyjemny mikroklimat, który sprzyja dobremu samopoczuciu mieszkańców. To ogromna zaleta domów szkieletowych. Dobrze przygotowane, wysuszone i zaimpregnowane drewno, prawidłowo zaprojektowana i wykonana izolacja zapobiegają, gniciu czy nadmiernemu chłonięciu wilgoci. Projekty zakładają odpowiednie zabezpieczenie drewna, a reszty dopełnia fachowość i doświadczenie ekipy budowlano - montażowej.

Większa powierzchnia użytkowa

Czy wiesz, że domy murowane są „mniejsze” niż domy drewniane? Projekty domów szkieletowych zakładają mniejszą grubość ścian zewnętrznych. Dzięki temu domy drewniane mają większą powierzchnię użytkową niż domy murowane o tych samych wymiarach zewnętrznych. Przykładowo: drewniany dom o powierzchni 100 m2 może być większy w środku od domu drewnianego o takiej samej powierzchni o 10-12 m2.

Łatwość przebudowy i modernizacji

Domy drewniane można łatwo przebudować i zmieniać. Na początku wystarczy nawet wybudować mały dom, a potem stopniowo go rozbudowywać. Domy szkieletowe charakteryzuje nie tylko łatwość przebudowy, ale także ich modernizacji. Właściciele domów z drewna bez problemu dokonają remontu i wymiany wewnętrznych instalacji na bardziej nowoczesne rozwiązania.

Domy drewniane mają niepowtarzalny styl

Najwyższa pora, aby przestać kojarzyć domy z drewna z niedużymi domkami letniskowymi. Całoroczne domy drewniane mogą być budowane w dowolnym stylu. Mogą być dworkami, chatami góralskimi, wiejskimi domkami, a nawet super nowoczesnymi domami zaprojektowanymi zgodnie z najnowszymi trendami. Drewno można dowolnie łączyć ze szkłem, stalą i kamieniem czy stylizowanymi wykończeniami i ozdobami. Dzięki temu każdy dom drewniany może mieć swój jedyny i niepowtarzalny charakter.

Ekologiczne, komfortowe, bezpieczne

Czym jeszcze mogą pochwalić się domy drewniane? Projekty i ich realizacje są wykonywane tak, aby domy szkieletowe były energooszczędne, a przez to bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska. Dobrze zaprojektowane domy drewniane mają też bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i akustyczne, a ponadto spełniają rygorystyczne warunki ochrony przeciwpożarowej. Więcej na ten temat w artykule na Archeton.pl: Budowa energooszczędnych domów drewnianych.

Domy drewniane – projekty, szybka budowa i wygodne mieszkanie

Dom drewniany to optymalna i nowoczesna alternatywa dla popularnych w Polsce domów murowanych. Domy z drewna wyróżniają się m.in. bezproblemową budową, atrakcyjnym stylem oraz komfortem
i bezpieczeństwem. Po zaledwie 3-4 miesiącach można już cieszyć się wygodnym mieszkaniem w nowoczesnym domu o przyjaznym klimacie.

Zazwyczaj czytane