Budowa domu

Dach jest istotnym elementem domu. Wpływa znacząco na jego wygląd oraz zapewnia ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Do wyboru mamy obecnie wiele typów pokrycia dachowego.

Blachodachówka jest zazwyczaj tańsza od dachówki. Nie wymaga się pod nią pełnego deskowania i kładzenia papy. Wystarczy zastosować pod nią odpowiednią membranę dachową. Dach z blachy jest lekki, szybki w wykonaniu, a przez to tańszy. Minusem blachodachówki według niektórych osób jest pogłos, jaki wydają krople deszczu uderzające w dach. Można go zdecydowanie wygłuszyć dzięki ociepleniu poddasza wełną mineralną.

Dachówka zazwyczaj jest wykonana z ceramiki. Jest estetyczna, ale dość ciężka i kosztowniejsza od blachy. Czasami wymaga pełnego deskowania. Jej układanie zajmuje więcej czasu, więc także dekarzom trzeba będzie zapłacić więcej. Dachówka jest bardzo trwałym pokryciem dachowym, nie koroduje, ale może z czasem porosnąć mchem, szczególnie w zacienionych miejscach.

Gont bitumiczny to dość tanie pokrycie odporne na ogień i wodę. Wykonany jest z tworzywa pokrytego warstwą asfaltową. Pokrycie to jest bardzo elastyczne, dlatego doskonale sprawdza się na dachach o skomplikowanym kształcie.

Strzecha kojarzy się z zabudową wiejską. Nie jest pokryciem uniwersalnym, będzie pasować tylko do domów o określonym wyglądzie zewnętrznym np. z bali lub z elewacją z desek. Jest masywna, więc wymaga solidnej konstrukcji więźby. Obecnie jest mniej popularna, więc jej cena może być wysoka.

Gont drewniany wykonany jest z drewna iglaków odpowiednio zaimpregnowanego. Jest materiałem lekkim, dobrze układa się go nawet na dachach o skomplikowanym kształcie.

Łupek to po prostu rodzaj kamiennej dachówki. Dość ciężki, wymaga solidnej konstrukcji więźby. Jest rozwiązaniem kosztownym. Pięknie współgra z architekturą zabytkową i stylizowaną.

Tagi:

Budowa domu

Odpowiednia podłoga zamiast ciepłej skarpety

Każdy z nas po niej chodzi... Każdy z nas po niej biega...Każdy z nas przesuwa po jej powierzchni rozmaite przedmioty i ...

Okna – poradnik kupującego

Codziennie setki osób musi wybrać, jakie okna kupić. Bez względu na to, czy będą przeznaczone do mieszkania czy domu, ich wy...

Okna dachowe - jakie wybrać?

Okna dachowe mają nie tylko walory użytkowe, ale mogą też np. oświetlić pokój. Jednak przy ich wyborze należy kierować się ni...