Bezpieczeństwo i Automatyka

Co należy zrobić, aby zamontować w domu czy firmie system inteligentnych instalacji? Do kogo należy się zwrócić, jakie dokumenty uzyskać, jak przygotować instalację elektryczną pod standard II, a w końcu – czy to koszt, który ma szansę się zwrócić?

Inteligentne instalacje (w skrócie II) pozwalają na pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej – począwszy od zarządzania ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją, przez sterowanie oświetleniem, roletami, bramami i wszystkimi innymi urządzeniami silnikowymi, po bezprzewodową obsługę urządzeń przez bluetooth i GSM. Automatyzacja może objąć praktycznie każdy element instalacji elektrycznej – jednym przyciskiem można uruchomić zraszacze na ogrodzie, zamknąć rolety zewnętrzne w oknach, wyłączyć wszystkie lub wybrane urządzenia AGD w domu czy odłączyć od zasilania gniazdka np. w pokoju dziecka. To także oszczędność energii – jak podaje firma F&F, II pozwalają na spadek kosztów ogrzewania do ok. 40%, a oświetlenia do ok. 15%.

- Obecnie zauważa się coraz większe zainteresowanie możliwościami, jakie daje montaż inteligentnych instalacji. Na rynku pojawiają się firmy oferujące coraz to tańsze, a tym samym bardziej dostępne systemy automatyki domowej – twierdzi Mariusz Jasiński, ekspert z poznańskiej firmy Elswar specjalizującej się w II.

A jak wyglądają poszczególne kroki projektu i montażu inteligentnych instalacji?

  • Krok 1. – spotkanie z inwestorem mające na celu poznanie oczekiwań klienta oraz posiadanego budżetu
  • Krok 2. – spotkanie z architektem wnętrz w celu dopasowania wspólnej wizji
  • Krok 3. – przygotowanie projektu, trasy okablowań i punktów elektrycznych (dot. wszystkich wybranych elementów II – oświetlenia, gniazd, trasy przewodu magistralnego do wszystkich punktów, itp.)


UWAGA!

Są dwa sposoby na załączanie urządzeń odbiorczych:

- wszystkie elementy wykonawcze na obiekcie mogą być chowane w puszkach lub wbudowane w sensorach (przyciskach programowalnych)
- elementy urządzeń wykonawczych montowane mogą być w szafie rozdzielczej (to sposób szczególnie polecany przez ekspertów, ponieważ pozwala na większe pole manewru w przypadku dobierania innych elementów II w przyszłości)

  • Krok 4. – wykonanie okablowania i montaż urządzeń
  • Krok 5. – zaprogramowanie urządzeń i paneli ściennych
  • Krok 6. – przeszkolenie inwestora (domowników, pracowników biura) z obsługi systemu

więcej na : http://portalautomatyki.pl/automatyka-budynkowa/1201304-inteligentne-instalacje-krok-po-kroku

Bezpieczeny, Inteligentny, Eko Dom

Zazwyczaj czytane