Bezpieczeństwo i Automatyka

Sterowniki w odróżnieniu od napędu są elementem widocznym dla użytkownika. W tym przypadku nabierają więc znaczenia takie aspekty jak estetyka i ergonomia użytkowania. W zależności od liczby osłon okiennych czy wielkości budynku stosowane są różne systemy sterowań.

W mieszkaniach i domach jednorodzinnych zastosowanie znajdują trzy podstawowe rodzaje sterowań. Są to przewodowy sterownik indywidualny, przewodowe sterowniki indywidualne i grupowe oraz bezprzewodowe sterowanie radiowe.

Przewodowy sterownik indywidualny to najprostszy sposób automatyzacji - jeden przełącznik służy do obsługi jednej osłony. Warto jednak wiedzieć, że późniejsza rozbudowa do sterownika grupowego i wielopunktowego wymaga już wysokich nakładów na okablowanie.

Sterowniki przewodowe indywidualne i grupowe są optymalne do stosowania w takich obiektach jak domy jedno- i wielorodzinne, przedszkola, szkoły itp. Sterowanie kilkoma osłonami odbywa się automatycznie lub ręcznie z centralnego stanowiska obsługi. Instalację tworzą z reguły dwa elementy: sterownik napędu (po jednym na napęd) oraz przełącznik centralny lub centralny sterownik automatyczny z zegarem (jeden lub kilka na instalację).

Z kolei bezprzewodowe sterowanie radiowe są idealne do modernizacji i nowego budownictwa. Polecenia sterujące są przekazywane drogą radiową, pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem nie są więc potrzebne żadne przewody sterujące. W konsekwencji znacznie redukuje się wydatki instalacyjne. Rozszerzenie konfiguracji lub jej zmiana są możliwe w każdym momencie eksploatacji. Rozbudowa instalacji sterującej czy zamiana koncepcji sterowania nie wymagają prowadzenia dodatkowych  kabli. Do wyboru istnieje wiele wariantów pilotów, nadajników ściennych, włącznie z automatyką słoneczno-wiatrową oraz programatorem czasowym.

więcej na : http://portalautomatyki.pl/automatyka-budynkowa/1201307-automatyka-domowa-systemy-sterowania

Automatyka, Bezpieczny, Inteligentny

Napęd do bramy przesuwnej – jaki wybrać?

Kupno bramy przesuwnej to dzisiaj łatwa sprawa. Czy na pewno? Niniejszy wpis pozwoli Ci ocenić, na co zwrócić szczególną uwagę, ...

Inteligentne instalacje w domu krok po kroku

Co należy zrobić, aby zamontować w domu czy firmie system inteligentnych instalacji? Do kogo należy się zwrócić, ja...

Automatyka domowa

Ekologiczne budownictwo coraz śmielej wkracza na polski rynek. Jego myślą przewodnią jest oszczędność energii, której zużycie ...